Ultralet og varm fibersovepose
Leveringsdato: 2-5 hverdage
Nordisk udfordrer konstant det eksisterende på outdoormarkedet, og nu er Oscar soveposerne kommet for at ændre vores syn på fibre kontra dun for altid.
For Oscar minus 20 er en fibersovepose, selvom vægten peger i retning af at det skulle være en dunsovepose.
For at gøre det hele endnu bedre, er vintersoveposen udstyret med en vindmembran, der giver endnu mere varme i kulden.
En anden detaljer der er værd at bemærke, er de lodrette kanaler der er i soveposen. Der er lavet således at varmen fordeler sig godt i soveposen, og det er altså er lettere at holde varmen ved fødderne, idet varmen fra overkroppen også kommer derned.
Derudover er der mere fiberfyld nede ved fødderne, således de yderligere kan holde varmen.
Det nye og revolutionerende er de fibre der giver varmen. Det er lavet på en ny måde - en ny teknik til at genanvende polyesterfibre.
Med disse fibre som varmende lag, er Oscar minus 20 kommet ned på 2000 gram i denne størrelse.
For at nå derned er der dog anvendt en lynlås der er lidt kortere end vi er vant til på en sovepose.
På bagsiden er der monteret en lomme til hovedpuden, der således ikke bliver væk i løbet af natten, eller skrider ud til en af siderne.
Ligeledes er der en lille lomme indvendigt til værdigenstande, så du kan have dem i sikkerhed om natten.
Fremragende og let vintersovepose fra Nordisk.